środa, 16 września 2015

13 zagranicznych filmów, które warto obejrzeć

Dziś kochani moi, z okazji nie byle jakiej, bo setnego wpisu na tym blogu, porozmawiamy na temat filmów.
Filmów dobrych, takich, które obejrzeć warto.
Nie zmarnują one Waszego czasu i nie pozostawią nieprzyjemnego posmaku kiczu i głupoty.

Filmów takich jest WIELE, ja jednak postanowiłam wybrać dla Was 13 z moich ulubionych (z tych zagranicznych), które pozostawiły coś pozytywnego w moim życiu i o których ciężko zapomnieć.



ZAPRASZAM SERDECZNIE


Numer 13

"Tysiąc słów"


reżyseria: Brian Robbins
gatunek: Dramat / Komedia
produkcja: USA
premiera: 2012
w roli głównej: Eddie Murphy
ocena Filmweb: 6,6 / 10

opis Filmweb:

Wzruszająca historia o mężczyźnie, który musi uczyć się w pełni doceniać wagę swoich słów i mówić to, co rzeczywiście czuje. Jack McCall (Eddie Murphy) jest agentem w wydawnictwie literackim, żyjącym w kłamstwie, przebiegłości i wyrafinowaniu. Zaniedbuje też żonę Caroline (Kerry Washington) i ich nowo narodzonego syna. Nagle dowiaduje się, że zostało mu tylko tysiąc słów do śmierci. Z każdym wypowiedzianym słowem skraca swój żywot. Jest to dla niego nie lada przeżycie i wyzwanie, tym bardziej, że nie należy do osób małomównych.


Film zarówno zabawny, jak i bardzo wzruszający. Pokazuje nam jak wielkie znaczenie w naszym życiu mają słowa, jak ważne jest, by oszczędzać te niepotrzebne, lecz nie zapominać w porę wypowiedzieć tych najważniejszych.


Numer 12

"Wciąż ją kocham"


reżyseria: Lasse Hallstrom
gatunek: Melodramat
produkcja: USA
w rolach głównych: Channing Tatum, Amanda Seyfried
premiera: 2010
ocena Filmweb: 7,3

opis Filmweb:

(...) Można stwierdzić, że otrzymujemy dzieło wielowarstwowe. Jest to na tyle istotne, że prosta miłosna historyjka sama w sobie może sprawiać wrażenie nużącej. Jednak to, co się dzieje dookoła niej jest naprawdę ciekawe i ładnie przedstawione. Fabuła jest momentami przewrotna (żeby nie powiedzieć: zaskakująca) i w całej historii można się zatopić.


Piękna i wzruszająca historia niełatwej miłości pomiędzy dwoma osobami pochodzącymi z różnych środowisk, które rozdzieliła wojna.
Nie można powiedzieć, że jest to kolejne romansidło, o którym w dziesięć minut po oglądnięciu zapomnimy. Ukazuje nam jak niełatwe w życiu są niektóre decyzje, jak to życie potrafi popsuć nam nasze plany i skomplikować to, co i tak z natury jest bardzo skomplikowane, czyli nasze uczucia do drugiej osoby.


Numer 11

"Duża ryba"


reżyseria: Tim Burton
gatunek: Dramat / Fantasy
produkcja: USA
w rolach głównych: Evan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup
premiera: 2003
ocena Filmweb: 7,7

opis Filmweb:

Często wydaje nam się, że tylko rzeczy namacalne mogą być prawdziwe. Nie dostrzegamy tego, co w życiu ważne. Staramy się nie okazywać swoich emocji, krzywdząc innych ludzi. (...) Opowieści Edwarda Blooma wprowadzają widza w baśniowy świat i przypominają czasy dzieciństwa, kiedy wszystko zdawało się być kolorowe. (...) Powinien skłonić do refleksji w szczególności tych, którzy w natłoku codziennych spraw zapominają o tym, co naprawdę ważne.


Nie wszystko to, co zmyślone, jest nieprawdziwe. Czasem musimy zatopić się w świat baśni i bajek, by przypomnieć sobie co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze.
W każdej bajce znajduje się bowiem ziarnko prawdy...


Numer 10

"Gwiazd naszych wina"


reżyser: Josh Boone
gatunek: Dramat / Romans
produkcja: USA
w rolach głównych: Shailene Woodley, Ansel Elgort
premiera: 2014
ocena Filmweb: 7,7

opis Filmweb:

(...) Film przedstawia, jak para nastolatków z nowotworem spełnia swoje marzenia, mimo że oboje walczą z chorobą. Adaptacja porusza również temat śmierci, z jakim zmagają się bohaterowie. Każda z postaci inaczej postrzega utratę drugiej osoby, co jest ciekawym przeżyciem. Oprócz wątków tragicznych, znajdziemy także wątek miłosny. Jak sama nazwa wskazuje, jest przepełniony miłością, radością, optymizmem. Bohaterowie cieszą się każdą spędzoną chwilą, co w obecnych czasach nie jest spotykane na co dzień. (...)


Czy zdając sobie sprawę z tego, że powoli się umiera można cieszyć się każdym dniem, spełniać swoje marzenia, kochać drugą osobę z całej siły? Oczywiście. 
Każda historia ma dwie strony - nasze życie nie jest pasmem samych nieszczęść, pojawiają się w nim także i przebłyski szczęścia. Bohaterowie tego filmu pokazują nam, że należy cieszyć się właśnie tymi przebłyskami i wspierać się nawzajem podczas nieprzyjemnych chwil.
Obraz śmierci ukazany w tym filmie jest jedną z tych rzeczy, dla których naprawdę warto go obejrzeć.


Numer 9

"Czas na miłość"


reżyser: Richard Curtis
gatunek: Dramat / Komedia / Romans / Sci-Fi
produkcja: Wielka Brytania
w rolach głównych: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
premiera: 2013
ocena Filmweb: 7,6

opis Filmweb:

Tim (Domhnall Gleeson) jest zbyt chudy, zbyt rudy i zbyt nieporadny, by z miejsca oczarowywać kobiety. Pech. Tym większy, że nieśmiały chłopak marzy o miłości. Kiedy jednak staje naprzeciwko jakiejś pięknej dziewczyny, zawsze albo się przejęzyczy, albo palnie głupotę. Matrymonialne szanse uciekają więc jedna po drugiej aż do czasu, gdy ojciec (Bill Nighy) wyjawia Timowi rodzinny sekret: że jak wszyscy mężczyźni w ich rodzinie potrafi on podróżować w czasie. Nie chodzi o żadne spektakularne wojaże: Tim może podróżować wyłącznie do tych wydarzeń, które kiedyś już przeżył. Musi przy tym zachować ostrożność, bo każda z podróży może zmienić jego przyszłość. Dla rudego nieudacznika najważniejsze jest jednak coś innego – dzięki nowemu talentowi może zdobyć miłość swojego życia (Rachel McAdams), cofając się w czasie i unikając kolejnych towarzyskich wpadek.


Czas ucieka nam przez palce i musimy pamiętać pamiętać co w życiu jest naprawdę ważne, by dobrze go spożytkować.
Nie jest to kolejna komedia romantyczna, która nic nie pozostawi w naszym życiu. Pokazuje nam jak cieszyć się z życia. Bo nie trzeba umieć podróżować w czasie by nauczyć się doceniać to, co mamy.


Numer 8

"Pan od muzyki"


reżyseria: Christophe Barratier
gatunek: Dramat / Muzyczny
produkcja: Francja / Niemcy / Szwajcaria
w rolach głównych: Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier
premiera: 2004
ocena Filmweb: 8,0

opis Filmweb:

„Pan od muzyki” Christophe’a Barratiera to opowieść o niespełnionym i zakompleksionym muzyku – Clemencie Mathieu, który, zapewne, z braku innych alternatyw postanawia podjąć pracę w ośrodku dla trudnej młodzieży. Tytułowy bohater stanowczo sprzeciwia się metodom wychowawczym nowo poznanego, sadystycznego dyrektora. Postanawia w inny sposób dotrzeć do zbuntowanych młodzieńców, zdobywając przy tym ich zaufanie. Zakłada chór, w którym każdy z chłopców będzie czuł się potrzebny.


Film pokazuje nam prawdę o tym, jak łatwo ze zdemoralizowanego środowiska wykrzesać choć trochę ambicji. Pokazuje, że dzięki wytrwałej pracy i uporowi można zmienić niegrzecznych i niezdyscyplinowanych chłopców w pełnych wiary we własne możliwości młodzieńców.
Dodatkowym atutem filmu jest piękna muzyka, ciekawe zdjęcia oraz wybitna gra aktorska.


Numer 7

"Jeden dzień"


reżyseria: Lone Scherfig
gatunek: Melodramat
produkcja: USA
w rolach głównych: Anne Hathaway, Jim Sturgess
premiera: 2011
ocena Filmweb: 7,6

opis Filmweb:

15 lipca. Magiczna data. Dwoje tak obcych sobie ludzi, zbieg okoliczności, odurzenie winem, przyjaźń na całe życie. To wtedy wszystko się zaczęło, nigdy już nie chciało przeminąć. Emma i Dexter na przekór sobie, konwenansom, przeciwnościom losu stają się sobie przeznaczeni. Ich przyjaźń, przywiązanie staje się niewyobrażalnie trwale, prawdziwe, lecz zawsze jedno z nich nie było gotowe do unaocznienia sobie jednej z prawd życiowych, szukamy daleko, nie widząc, że szczęście jest obok nas. 


Niektórzy z nas przez całe życie szukają szczęścia, nie mogąc go znaleźć. Niejeden z nich nie widzi, że szczęście tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. Oby tylko nie przekonać się o tym za późno...
Film ten uczy nas, by nie szukać daleko, lecz rozejrzeć się dookoła i docenić to, co już mamy.


Numer 6

"Dom nad jeziorem"


reżyseria: Alejandro Agresti
gatunek: Fantasy / Melodramat
produkcja: Australia / USA
w rolach głównych: Sandra Bullock, Keanu Reeves
premiera: 2006
ocena Filmweb: 7,3

opis Filmweb:

Samotna lekarka Kate i sfrustrowany architekt Alex mieszkają w jednym domu. Dzieli ich jednak różnica w czasie - dwa lata. Zakochują się w sobie. Wymieniają się listami miłosnymi przez magiczną skrzynkę pocztową, która w jakiś sposób łączy dwoje bohaterów, którzy zrobią wszystko, by się ostatecznie spotkać. Rzeczy, które wcześniej dla nich obojga były niezauważalnymi drobiazgami, teraz stają się cennymi wskazówkami. Trzeba po prostu umieć je dostrzegać.


Opowieść o tym, że prawdziwa miłość potrafi wszystko zwyciężyć - nawet barierę czasu.
Nie jest ważny czas ani miejsce.
Najważniejsze jest zaangażowanie i to, co naprawdę czujemy do drugiej osoby.


Numer 5

"Forrest Gump"


reżyseria: Rober Zemeckis
gatunek: Komedia / Dramat
produkcja: USA
w roli głównej: Tom Hanks
premiera: 1994
ocena Filmweb: 8,6

opis Filmweb:

Romantyczna historia, w której Tom Hanks wcielił się w tytułową postać - nierozgarniętego młodego człowieka o wielkim sercu i zdolności do odnajdywania się w największych wydarzeniach w historii USA, począwszy od swego dzieciństwa w latach 50-tych. Po tym, jak staje się gwiazdą footballu, odznaczonym bohaterem wojennym i odnoszącym sukcesy biznesmenem, główny bohater zyskuje status osobistości, lecz nigdy nie rezygnuje z poszukiwania tego, co dla niego najważniejsze - miłości swej przyjaciółki, Jenny Curran.


W życiu nigdy nie wiadomo co nam się przytrafi. Nie należy jednak zapominać o najważniejszych wartościach, takich jak rodzina, przyjaźń, miłość. Jeśli patrzymy w przyszłość z optymizmem, mamy dobre serce i czyste intencje, to na pewno prędzej czy później wszystko nam się ułoży, jak Forrestowi.


Numer 4

"Przeczucie"


reżyseria: Mennan Yapo
gatunek: Dramat / Thriller / Psychologiczny
produkcja: USA
w rolach głównych: Sandra Bullock, Julian McMahon
premiera: 2007
ocena Filmweb: 7,2

opis Filmweb:

Główna bohaterka była zwykłą kobietą prowadzącą monotonne życie pełne tradycyjnych problemów rodzinnych do czasu, kiedy wszystko się niemal przewróciło do góry nogami. Brak chronologii dodatkowo spowodował u widza uczucie chaosu, zapewne podobne do tego, który czuła sama Linda. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci męża, lecz kolejnego dnia, kobieta, której świat się prawie zawalił, spotyka swego ukochanego spokojnie siedzącego w kuchni i popijającego kawę i to nie jest żaden duch. Tak jak każdy człowiek uznała minione wydarzenia za sen, tylko budząc się w dzień pogrzebu Jima traci głowę. Następują kolejne niewyjaśnione sytuacje, spotyka niby nowych ludzi i przeżywa szok, widząc poranioną własną córkę. Ogromne przerażenie i nieświadomość doprowadzają do depresji, która na szczęście zmienia się w spokojne, lecz głębokie zajrzenie wgłąb siebie.


Film ten uczy nas, na jakich podstawach powinniśmy budować swoje życie. Nie możemy zapominać o podstawach duchowego życia: o wierze, nadziei i wreszcie o miłości. O tym, że dobro nasze i naszych bliskich jest czymś o co warto walczyć bez wytchnienia, bez względu na cenę.


Numer 3

"Zielona Mila"


reżyseria: Frank Darabont
gatunek: Dramat
produkcja: USA
w roli głównej: Tom Hanks
premiera: 1999
ocena Filmweb: 8,6

opis Filmweb:

Narratorem i zarazem bohaterem filmu jest 108-letni mężczyzna - Paul, który opowiada o swojej służbie w więziennictwie. Widząc więźniów ginących na krzesłach elektrycznych, zawsze był przekonany o ich winie. Wszystko się zmieniło, gdy do więzienia trafił potężny czarnoskóry mężczyzna, John Coffey, oskarżony o morderstwo dwóch dziewczynek. Coffey zaczyna zadziwiać wszystkich swoją dobrotliwością, wrażliwością i nadprzyrodzonymi zdolnościami. Paul Edgecomb przekonany o niewinności Coffeya postanawia mu pomóc.


Każdy z nas ma swoją Zieloną Milę, a to, jak długa ona będzie, zależy tylko od nas.
Śmierć nie ominie nikogo, nawet osoby obdarowanej zdolnościami czynienia cudów. Pytanie brzmi, kiedy ona nadejdzie i w jakich okolicznościach. Czasami bowiem pokuta potrafi być niewiarygodnie długa.


Numer 2

"Życie jest piękne"


reżyseria: Roberto Benigni
gatunek: Dramat / Komedia / Wojenny
produkcja: Włochy
w rolach głównych: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi
premiera: 1997
ocena Filmweb: 8,4

opis Filmweb:

Komedia, której głównym tematem jest... holocaust. Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych.


Piękny obraz ukazujący co prawdziwie kochający rodzic potrafi uczynić dla swojego dziecka. Nieważne są warunki, niebezpieczeństwo, trudności i wojna. Najważniejsze dla ojca jest dobro dziecka, to by przeżyło nie bało się i po wszystkim nie miało traumy. Może on nawet poświęcić dla niego życie.
Przedstawienie wojny i holocaustu, jakiego jeszcze nie było. Chwyta za serce i zmusza do myślenia.


Numer 1

"Nietykalni"


reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
gatunek: Biograficzny / Dramat / Komedia
produkcja: Francja
w rolach głównych: Francois Cluzet, Omar Sy
premiera: 2011
ocena Filmweb: 8,7

opis Filmweb:

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia znajomości bogatego, sparaliżowanego jegomościa z wyższych sfer oraz młodego ciemnoskórego chłopaka z paryskich bloków. Nie łączy ich nic, ale to przecież wspaniały początek przyjaźni, bo jeden ma dokładnie to, czego drugiemu brakuje. Obaj wspaniale się uzupełniają, dzięki sobie nawzajem uczą się patrzeć na życie z innej perspektywy.


W przyjaźni nie jest ważne pochodzenie, kolor skóry, czy poziom sprawności. To w jaki sposób dwie, początkowo obce sobie, osoby potrafią być sobie bliskie i się uzupełniać bywa niekiedy magiczne.
Nie zapominajmy o tym :)


/Rose.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania - komentować może każdy! :)